کـد خبـر : 13613
تـاریخ انتـشـار : ۰۷ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۸:۱۸ ب.ظ
نسـخه چاپـی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی:

واحد بین الملل علمی کاربردی در ناصریه و شمال عراق راه اندازی می شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از ایجاد مرکزهای علمی کاربردی واحد بین الملل این دانشگاه در کشورهای همسایه خبر داد و گفت: در حال ایجاد مرکز علمی کاربردی در ناصریه و منطقه شمال عراق هستیم.

واحد بین الملل علمی کاربردی در ناصریه و شمال عراق راه اندازی می شود

به گزارش خبرگزاری ایونا، محمدحسین امید شامگاه چهارشنبه در یک نشست خبری در بندرعباس اظهار داشت: در راستای این برنامه، مرکز علمی کاربردی شماره یک بندرعباس آمادگی خود را برای راه اندازی واحد بین الملل در کشور عمان اعلام کرده است.

وی در ادامه با اشاره به وجود آسیب کمیت گرایی در آموزش عالی در سال های اخیر، از تشدید نظارت بر فعالیت ها و ماموریت گرایی به عنوان دو گام و سیاست مهم در دانشگاه علمی کاربردی نام برد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با اشاره به نقش معاونت نظارت و ارزیابی این دانشگاه بیان داشت: از مهرماه امسال از بین یک هزار مرکز علمی کاربردی در کشور، ۸۴۲ مرکز اجازه پذیرش دانشجو پیدا کردند.

در ارزیابی عملکرد سال گذشته مرکزهای علمی کاربردی کشور، مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی هرمزگان حائز رتبه سوم شد.

در این ارزیابی از میان ۴۰ مرکز فعال، ۱۲ مرکز که امتیاز ۸۰ از ۱۰۰را کسب کرده بودند به عنوان مرکزهای برتر معرفی شدند که واحد هرمزگان با امتیاز ۸۸٫۵ رتبه سوم را کسب کرد.

 

*مراکز علمی و کاربردی کشور دارای اساسنامه مصوب می شوند
امید در ادامه با اعلام این که از بهمن امسال و مهرماه سال ۹۷، رشته های این دانشگاه مهارتی می شوند افزود: از ۱۶ هزار کد رشته محل در سال ۹۴، این رقم در سال ۹۶ به ۸ هزار و ۸۰۰ کد محل کاهش یافت.

وی ادامه داد: در راستای توسعه و گسترش نظارت ها برای ترم بهمن ماه امسال نیز تعداد کد رشته محل های ما به ۶ هزار و ۲۰۰ کد رشته کاهش یافت.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور هم چنین گفت: با تصویب شورای گسترش آموزش عالی، برای نخستین بار و بعد از ۲۵ سال، مراکز علمی و کاربردی کشور دارای اساسنامه مصوب می شوند.

 

** پذیرش دانشجو پروژه محور می شود
امید در خصوص ایجاد رشته های جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز گفت: به دنبال پذیرش دانشجوی مقطع دکترا نیستیم اما در مقطع کارشناسی ارشد حرفه ای از سال ۹۸ پذیرش دانشجو با رویکرد پروژه های صنعتی صورت می گیرد.

وی ضمن تاکید بر ساماندهی مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: برای استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام و سایر استان هایی که توسعه آموزش مهارتی در آن ها کمرنگ بوده با همکاری بخش خصوصی که توانایی ایجاد محیط کار را داشته باشد، مرکزهای علمی کاربردی ایجاد می شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان این که دوره های جدید برای مرکزهای فعلی نیز در چارچوب ماموریت های تعریف شده است، اضافه کرد: اگر بخش خصوصی به صورت قوی در حوزه های مورد نیاز استان هرمزگان پیشنهاد راه اندازی مرکز علمی کاربردی داشته باشد، این پیشنهادها به صورت محدود پذیرفته خواهد شد.

امید در خصوص جذب استاد و هیات علمی در این دانشگاه نیز گفت: امسال طی یک فراخوان از بین ۴۶ هزار متقاضی، کمتر از ۷ هزار نفر پذیرش شدند و از ترم بهمن ماه جاری و شهریور سال ۹۷ نیز درحال نیازسنجی هستیم.

به گفته وی تا پایان شهریور سال ۹۷ مدرسان قبلی نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی در پایان از ایجاد مرکز علمی کاربردی واحد بین الملل در کشورهای همسایه از جمله کشورهای حوزه های خلیج فارس خبرداد و یادآور شد: در ناصریه و اقلیم کردستان عراق درحال ایجاد مرکز علمی کاربردی هستیم.

هم اکنون از سه هزار رشته دانشگاه علمی کاربردی کشور، ۲۲۴ رشته در ۲۰ مرکز آموزشی استان هرمزگان شامل ۱۳۷ رشته کاردانی و ۸۷ رشته کارشناسی در بخش های صنعتی با ۳۷ درصد، فرهنگ و هنر با ۱۴درصد، کشاورزی با ۳ و خدمات با ۴۶ درصد و با تحصیل ۹ هزار دانشجو فعال است.

 

 

انتهای پیام/
منبع: ایرنا

نـظـرات