کـد خبـر : 13571
تـاریخ انتـشـار : ۰۷ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۲:۱۷ ب.ظ
نسـخه چاپـی

رئیس دانشگاه علم و صنعت خبر داد؛

عدم پرداخت ۱۳ درصد بودجه جاری دانشگاه‌ها

رئیس دانشگاه علم و صنعت از عدم پرداخت ۱۳ درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: متاسفانه با وجود گذشت ۱۰ ماه از سال هنوز ۱۳ درصد از بودجه‌ای که باید به دانشگاه‌ها تخصیص پیدا می‌کرد، داده نشده و امیدواریم با توجه به مشکلات مالی این مراکز،تا پایان سال تخصیص ۱۰۰ درصدی داشته باشیم.

عدم پرداخت ۱۳ درصد بودجه جاری دانشگاه‌ها

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر محمدعلی برخورداری با اعلام این مطلب، گزارشی مختصر از جلسه روسای ۱۳ دانشگاه برتر با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارائه داد و گفت: عمدتا یک سری مباحثی در حوزه بودجه و مسائل مالی دانشگاه‌ها وجود دارد که نمایندگان مجلس و به‌ خصوص اعضای کمیسیون آموزش عالی باید در جریان این مباحث، کمبودها و مشکلات قرار بگیرند و راهکاری برای رفع آن ارائه دهند.

وی در ادامه کمبود بودجه تجهیزات دانشگاهی را از مهم‌ترین دغدغه‌های این مراکز عنوان کرد و گفت: متاسفانه بودجه‌ای برای خرید تجهیزات مدرن دانشگاه‌ها وجود ندارد و یکی از پیشنهادهای ما،‌ در جلسه کمیسیون آموزش این بود که اعتباری برای نوسازی تجهیزات مدرن به دانشگاه‌ها اختصاص داده شود.

رئیس دانشگاه علم و صنعت همچنین خاطرنشان کرد: رئیس جمهور دستور داده بود تا ۱۶۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۶ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به منظور تجهیزات دانشگاه‌ها اختصاص داده شود که متاسفانه این رقم تاکنون به دلیل مشکلات مالی دولت محقق نشده است.

دکتر برخورداری تاکید کرد: متاسفانه برای سال آینده بودجه‌ای به منظور نوسازی تجهیزات دانشگاه‌ها در نظر گرفته نشده است و البته درخواست این بودجه اخیرا به رئیس جمهور ارسال و ایشان نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده‌اند.

به گفته وی تخصیص بودجه دانشگاه‌ها در سال جاری از دیگر درخواست‌های روسای دانشگاه‌های برتر در کمیسیون آموزش مجلس بود که به دلیل مشکلات بودجه‌ای دولت تاکنون ۱۳ درصد از این بودجه اختصاص داده نشده و امیدواریم این کمبود تا پایان سال جبران شود.

رئیس دانشگاه علم و صنعت همچنین قطع پرداخت عوارضی دانشگاه‌ها به شهرداری‌ها را نیز از دیگر پیشنهادات در جلسه روز گذشته در مجلس عنوان کرد و گفت: در گذشته دانشگاه‌ها از پرداخت عوارض ساخت و ساز به شهرداری‌ها معاف بودند، اما در حال حاضر با وجود مشکلات مالی دانشگاه‌ها موظف به پرداخت این هزینه‌های سنگین هستند.

دکتر برخورداری خاطرنشان کرد: نحوه تنظیم تبصره‌ها که براساس آن بتوان از یک سری اعتبارات پژوهشی دستگاه‌های مختلف استفاده کرد، از دیگر پیشنهادات روسای دانشگاه‌های برتر به اعضای کمیسیون آموزش مجلس بود.

وی در پایان یادآور شد: در جلسه روز گذشته با اعضای کمیسیون آموزش مجلس پیشنهاد دادیم حدود پنج ریال از درآمد هر پیامک به بخش آی تی دانشگاه‌ها اختصاص پیدا کند که امیدواریم این پیشنهادات مطرح شده توسط نمایندگان مجلس محقق شود.

جمعی از رؤسای دانشگاه‌های برتر کشور روز گذشته (دوشنبه ۴دی ماه) با حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پاره‌ای از مشکلات مالی حوزه آموزش عالی را مطرح کرده و خواهان توجه نمایندگان به این مشکلات در زمان تصویب بودجه سال ۹۷ شدند.

انتهای پیام/

نـظـرات