کـد خبـر : 13347
تـاریخ انتـشـار : ۰۶ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۰:۲۵ ق.ظ
نسـخه چاپـی

به مناسبت 35 سالگی واحد یزد

دانشگاهی که با هدیه ۲۰ هزار تومانی امام راحل در دارالعباده راه‌اندازی شد

۵ دی ۱۳۶۱ مردی با توکل به خدا با دریافت هدیه ۲۰ هزار تومانی امام راحل با شور و شوقی آکنده از حس خدمت به همنوع و تربیت نسل جوان راهی یزد شد و سنگ بنایی نهاد به نام دانشگاه آزاد اسلامی یزد.

دانشگاهی که با هدیه ۲۰ هزار تومانی امام راحل در دارالعباده راه‌اندازی شد

به گزارش خبرگزاری ایونا، مرحوم دکتر علی سلطانی سخت کوشید و تلاش کرد و تسلیم هیچ ناملایماتی نشد و هر روز استوارتر از قبل بدون هیچ نگاهی به پشت سر فقط به سمت مقصدش حرکت کرد. در چهار رشته ریاضی، عمران، متالورژی و نساجی دانشجو پذیرفت و رسما در سال ۱۳۶۲ نخستین ورودی های دانشگاهی در دل شهر دارالعباده آموزش داده شدند.

به مناسبت ۵ دی سالروز سی و پنج سالگی این دانشگاه با دکتر معصومه طباطبایی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد یزد گفت‌وگو کرده است که از نگاه کاربران و مخاطبان می گذرد.

با تبریک سالروز تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد وضعیت کنونی آن را تشریح کنید.

دانشگاه آزاد اسلامی یزد در ۳۵ سالگی خود با داشتن ۲۰ رشته در مقطع دکتری، ۶۱ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و نزدیک به ۱۰۰ رشته در مقطع کارشناسی امروز یکی از بزرگترین و مجهزترین نهاد علمی استان است و با بهره مندی از ۱۸۰ عضو هیأت علمی تمام وقت آخرین دستاوردهای علمی را به علاقه مندان آموزش می دهد.

فعالیت های حوزه دانشجویی و فرهنگی واحد یزد را توضیح دهید.

دانشگاه آزاد اسلامی یزد پیشتاز انجام مباحث فرهنگی و معرفتی است در موضوع اعتکاف دانشجویی، مراسم احیا، ایام محرم، برگزاری کنگره شهدا، همه ساله ما برنامه های متنوع و پربارتری را نسبت به سال قبل داشته ایم و از افتخارات این دانشگاه نیز خدمتگزاری به دانشجویان عضو ستاد شاهد و ایثارگر است.

دانشگاه آزاد اسلامی یزد تنها نهاد علمی استان یزد است که در طول دوران دفاع مقدس ۹ شهید دانشجو به کشور تقدیم کرد. نخستین دانشگاهی است که در بین همه مراکز آموزش عالی ایران با افتخار تمام میزبان هشت شهید دوران دفاع بود و ۲ شهید بزرگوار را نیز که دانش آموخته این دانشگاه بوده اند به عنوان شهید مدافع حرم تقدیم اسلام کرده است.

 

 

در موارد رفاه دانشجویی نیز خوابگاه، سلف و سرویس خوابگاهی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

فعالیت های پژوهشی دانشگاه و موفقیت های آن به چه صورت بوده است؟

حرکت واحد یزد همراه با دیگر دانشگاه های کشور به سمت کارآفرینی و تولید ثروت است و خوشبختانه اعضای هیأت علمی و دانشجویان گام های استواری در این زمینه برداشته اند، تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی یزد افتخارآفرین کشور است و آخرین رتبه آن کسب مقام قهرمانی در رشته امدادگر واقعی در ژاپن است، اعضای هیأت علمی این دانشگاه در رشته گیاهپزشکی موفق به تولید کنه شکارگر و بومی سازی آن شده اند که بسیار بازتاب کشوری داشت و موجب قدردانی و تشکر وزیر جهاد کشاورزی و رئیس جهاد کشاورزی شد.

آزمایشگاه ها و کارگاه ها نسبت به درآمدزایی اقدام کرده اند و علاوه بر رفع نیاز دانشجویان نسبت به کسب درآمد خدمات قابل توجهی ارائه کرده اند. هر چند برگزاری همایش ها و شرکت در سمینارها در دانشگاه از اولویت خاص پژوهشی و مورد استقبال دانشجویان و اعضای هیأت علمی است.

دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه کمک به دانشجویان و تسهیل در روند پرداخت شهریه آنان چگونه عمل کرده است.؟

واحد یزد همواره یار و یاور دانشجویان در پرداخت شهریه و هزینه های تحصیلی است و مطابق با آیین نامه های ارسالی از سوی سازمان همه وام ها به دانشجویان تعلق می گیرد و خود واحد نیز چندین وام را نیز برای دانشجویان به صورت اقساط طولانی مدت تعریف کرده است.

وضعیت سما واحد یزد و مدارس وابسته به آن چگونه است؟

مدارس سما در مقاطع مختلفی تحصیلی دانش آموزان را آموزش می دهند و با استقبال خوبی نیز از سوی مردم روبه‌رو شده اند و خوشبختانه با تعامل خوب و سازنده معاون سما با مجموعه استان پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته اند.

دانشکده سما نیز با آموزش دانشجویان دانشجویان در مقاطع کاردانی خدمت علمی خوبی به مجموعه استان داده است. با تلاش معاون سما دکتر محمدرضا رحیمی مدارس سما در شهرهای مختلف استان همچون تفت، مهریز، اردکان و بافق نیز تأسیس شده است.

آینده دانشگاه آزاد اسلامی یزد را چگونه ارزیابی می کنید؟

آینده ای روشن و اثرگذار در کشور و استان؛ حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین نوید داشتن دانشگاهی پویا، صنعت شناس و دلسوز برای فارغ التحصلان خود است مراکز رشد دانشگاه محلی برای تحویل فارغ التحصیلان دانشگاهی است تا با فراغت بال به فعالیت های صنعتی و کارآفرینی و ایده و ابتکارات خود بپردازند.

رشته های دانشگاهی پس از نیازسنجی از منطقه و استان برای تصویب و گرفتن دانشجو اقدام خواهد شد. هر چند کیفیت آموزش را روز به روز در این واحد دانشگاهی با بهره مندی از اعضای هیأت علمی توانا خواهیم افزود. توسعه رشته های پزشکی و پرستاری دانشگاه را در دستور کار خود داریم و قطعا این روند خروجی های خوبی را نیز نصیب استان و کشور خواهد کرد.

انتهای پیام/

بـرچـسـب ها

نـظـرات