کـد خبـر : 12946
تـاریخ انتـشـار : ۰۳ دی ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۶:۱۲ ب.ظ
نسـخه چاپـی

گفتگوی خبرنگار ایونا با دانشجوی کارآفرین دانشگاه علمی کاربردی لرستان

موفقیت کارآفرینان علاوه بر افزایش سطح مهارت و اشتغال، خودباوری را درجامعه حاکم می‌کند

نظریان معتقد است اگر واقعا می‌خواهیم اشتغال‌زایی کنیم، باید به کارآفرین جوان در ابعاد مختلف کمک شود، ‌زیرا موفقیت کارآفرینان در جامعه علاوه بر افزایش سطح مهارت و اشتغال، فرهنگ خودباوری و الگوپذیری را در جامعه حاکم می‌کند.

موفقیت کارآفرینان علاوه بر افزایش سطح مهارت و اشتغال، خودباوری را درجامعه حاکم می‌کند

به گزارش خبرگزاری ایونا، ذوق و خلاقیت هنری هر جامعه‌ای از سنن زندگی و سوابق تاریخی و محیطی آن قوم ریشه و الهام می‌گیرد و غالبا این ذوق و استعداد در یک یا چند رشته خاص متبلور می‌شود. از جمله هنرهایی که در سرزمین ایران به مرور زمان به کمال رسیده است و ذوق هنرمند ایرانی در پهنه آن فرصت تجلی وافر یافته،‌هنر قالی‌بافی است.

هنر فرش‌بافی در استان لرستان دارای قدمت زیادی است به‌طوری‌که از این هنر به‌عنوان یکی از صنایع‌دستی این دیار یاد می‌شود، هنری که درگذشته با نشانه‌ها و طرح‌های بومی لرستان بافته می‌شده است.این در حالی است که طی سال‌های اخیر با تلفیق هنر فرش‌بافی مناطق مختلف کشورمان، هنرمندان فرش‌باف لرستانی نیز به سمت استفاده از فرش‌های دیگر گرایش پیدا کرده اند.

صنایع دستی لرستان از دیرباز به عنوان میراثی ماندگار همچنان در میان نسل ها دست به دست می شود و اخیرا بافندگان فراوانی در لرستان نقشه های فرش سایر استان ها را می بافند و در گمنامی فرهنگ و هنر این استان ها را معرفی می کنند و این درحالی است که فرهنگ و هنر غنی لرستان از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده است.

کارآفرینی به ظاهر شاید ساده به نظر بیاید، اما در واقع مشکلات خودش را دارد. یک کارآفرین در حالی که باید ایده داشته باشد، نباید به سادگی مایوس شود، بلکه هر چه مورد کم لطفی قرار می‎گیرد، ناامید نمی‎شود و باعث می‎شود تا انگیزه اش بیشتر شود. کارآفرینی ارزش والایی دارد و هرکس‌ در این راه قدم برداشته و افرادی را به نان و نوایی برساند بی‌شک اجر و ثوابی بزرگ نصیبش می‌شود، چراکه برای فرد یا افرادی شغل ایجاد کرده و از طرفی به یقین در کاهش آسیب‌های ناشی از بیکاری نیز نقش مهمی دارد. اما در این میان کارآفرینانی هستند که با سختی کارگاه خود را اداره می‌کنند و باعث رونق تولید و اشتغال‌زایی در جامعه می‌شوند.

فرحناز نظریان، بانوی جوان لرستانی یکی از این دسته کارآفرینان چیره دست است. او از اولین کسانی ست که در زمینه قالی بافی به صورت کارگاهی موفق به ورود به عرضه فرش و شرکت تعاونی های فرش استان شده است. او دانشجوی رشته فرش دانشگاه علمی کاربردی لرستان است. در مرکز آموزش علمی‌کاربردی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خرم‌آباد تحصیل می‌‌کند و به خاطر علاقه ای که به کار و قالی بافی داشته است با کمک و دلگرمی خانواده و هنرجوهایش کارگاه قالی بافی “باغ هنر” را راه اندازی کرده است. متن گفتگوی این کارآفرین موفق را با خبرنگار خبرگزاری ایونا در ادامه مشاهده می کنید:

 

 

دانشجوی دانشگاه علمی‌کاربردی لرستان، تحصیلات آکادمیک را مکمل تجربه و تخصص خود می‌داند و معتقد است برای افزایش سطح مهارت خود و هنرآموزانش، آموز‌های علمی‌کاربردی دریچه‌ای نو را بر روی آنان باز کرده است. این کارآفرین لرستانی در حالی از هشت سال سابقه آموزش خود سخن به میان می‌آورد که مهارت‌های عملی و تئوری همچون، رنگ‌شناسی، رنگ‌رزی، ‌الیاف‌شناسی و درجه‌بندی انواع پشم را که قبلا با آن‌ها به طور حرفه‌ای آشنا نبوده است را در دانشگاه علمی‌کاربردی می‌آموزد در محیط کارگاه اجرایی می‌کند و کیفیتی به مراتب بهتر از گذشته حاصل می‌شود.

این بانوی کارآفرین خرم آبادی گفت: قالی بافی حرفه ای است که هنرهای زیادی را با خود به همراه دارد و به عنوان یکی از شغل های پر درامدی است که افراد جویای کار می توانند از آن برای کسب درآمد و تولید استفاده کنند.

مدیر آموزشگاه فنی و حرفه ای باغ هنر اظهار داشت: ظرفیت اشتغالزایی این کارگاه ۸۰ نفر در سال بوده که به طور مستقیم با جذب ۲۰ نفر در کارگاه و مابقی به طور غیر مستقیم در منازل کار بافندگی فرش ادامه می دهند.

نظریان می‌گوید: درابتدای راه اندازی کارگاه، فضای کاری ام در حد یک اتاق ۶متری بود ولی با پیگیری از مراکز فنی و حرفه ای،اداره کار و سازمان صنعت و معدن تجارت رفته رفته کارگاه را گسترش دادیم.

این بانوی کارآفرین ادامه می‌دهد: قالیبافی سختی کار خودش را دارد تا زمانی که فرش بافته نشود و به فروش نرسد، پولی دست ما را نمی‌گیرد، از این‌رو بعضی از بافندگان که نیاز مالی دارند، باید دلگرم باشند تا به ادامه بافت بپردازند.

وی حمایت مسئولان استان را در ترویج فرهنگ کارآفرینی بسیار مهم عنوان کرد و می‌گوید: حمایت مسئولان علاوه بر رونق تولید و کسب و کار باعث می‌شود هنرآموزان بیشتری جذب کارگاه‌های تولیدی شوند که درنهایت به کاهش آمار بیکاری و افزایش مهارت در جامعه منجر می‌شود.

فرحناز نظریان با توجه به اینکه طبقه فوقانی منزلش را به کارگاه فرش اختصاص داده است،تشریح می‌کند: هدف من و همسرم از راه اندازی این کارگاه در ابتدا کمک به صنعت فرش استان و دوم کمک به شهروندان و به ویژه زنان سرپرست خانوار است.

 

 

وی در پاسخ به این سوال که سرمایه اولیه و زمان آموزش برای راه‌اندازی این حرفه چقدر است می‌گوید: هنرجو در یک دوره‌ی آموزشی یک ماهه می‌تواند بعد از فراگیری آموزش‌های لازم، مستقل شود و شروع به کارکند و با احتساب خرید یک دار قالی و مواد اولیه و هزینه ۱۲۰تا ۱۵۰ هزارتومانی شهریه آموزشگاه، سرمایه ای در حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان نیاز دارد؛ اگر یک بافنده خبره، روزی هشت ساعت کارکند حداقل در مدت ۲ ماه می‌تواند بافت یک تخته فرش زرع ونی را به پایان برساند.

نظریان معتقد است اگر واقعا می‌خواهیم اشتغال‌زایی کنیم، باید به کارآفرین جوان در ابعاد مختلف کمک شود، ‌زیرا موفقیت کارآفرینان در جامعه علاوه بر افزایش سطح مهارت و اشتغال، فرهنگ خودباوری و الگوپذیری را در جامعه حاکم می‌کند.

 

دوره ناپیوسته کاردانی حرفه‌ای فرش دستباف در قالب نظام آموزش عالی علمی کاربردی طراحی شده و منجر به کسب دانش نظری و عملی در ابعاد فنی و حرفه‌ای فرش دستباف در سطح بین کارگر ماهر و کارشناس به عنوان کاردان حرفه‌ای منظور شود و هم اکنون در برخی از مراکز آموزش علمی‌کاربردی استان لرستان در حال تدریس است. هدف از آموزش این دوره تربیت افرادی کاردان در زمینه‌ی فنی فرش دستباف(فن‌آوری بافت، طرح و نقش و رنگرزی فرش دستباف ایران) است. همچنین محتوای این دوره آموزشی به دو حوزه تقاضای اجتماعی و عرصه توسعه‌ای شغلی توجه و برنامه‌ریزی شده است.

 

گفتگو از امین جعفری ـ خبرنگار ایونا در لرستان

انتهای پیام/

نـظـرات