کـد خبـر : 12588
تـاریخ انتـشـار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۶:۵۲ ب.ظ
نسـخه چاپـی

برگزاری نشست وقف علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد

نشست وقف علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد با حضور مسئولان برگزار شد.

برگزاری نشست وقف علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش خبرگزاری ایونا، نشست وقف علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان امروز ۲۹ آذرماه در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
در این نشست جعفر زارع، مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری، با تأکید براینکه خروجی اقتصاد دانش بنیان باید رفاه اجتماعی باشد، ابراز کرد: نقش کمتر مواد اولیه در تولید، افزایش مستمر بهره‌وری نهادهای تولید، به کارگیری فناوری‌های بالا با کاهش آلودگی در جریان تولید، امکان بازیافت مواد زاید از جمله فواید اقتصاد و دانش بنیان است.
مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری با اشاره به شاخص‌های اقتصادی دانش بنیان از منظر بانک جهانی، گفت: بنیان کسب و کار، توسعه منابع انسانی، نوآوری و ابتکار و توسعه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات از جمله این شاخص‌های اقتصاد دانش بنیان است.
وی با توجه به آمار و اطلاعات رتبه ایران در اقتصاد دانش بنیان را ۷۸ اعلام کرد و بیان کرد: در سال ۲۰۱۶ رتبه ایران نسبت به سایر کشورها در شاخص رتبه بندی اقتصادی دانش بنیان در دنیا را بسیار ضعیف است و یکی از دلایل این رتبه، نامطلوب بودن رژیم اقتصاد کشور که قدرت انگیزشی لازم را برای تولید، انتشار و بکارگیری دانش را ندارد.
زارع با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان در تقابل با اقتصاد سنتی است، افزود: نوآوری و کارآفرینی یکی از مؤلفه‌های اقتصاد دانش بنیان است و با توجه به تأکیدات رهبری باید گفتمان امروزی، گفتمان در حوزه پیشرفت علم و فناوری باشد.
مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری ادامه داد: توسعه فناوری به پیش نیازهای احتیاج دارد که تحقق و توسعه از جمله این پیش‌نیازها است.
وی با اشاره به اینکه سهم دولت در تأمین منابع مالی تحقیق و توسعه بسیار بالا است، تشریح کرد: این درحالی است که در کشورهای پیشرفته بودجه تحقیق و توسعه از بخش خصوصی تأمین می‌شود.
زارع گفت: در کشور ما وقف در حوزه سلامت بسیار موفق بوده، در حوزه تحقیق و توسعه آن طور که باید و شاید کار نشده است.
مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری اظهار کرد: باید در حوزه علم و فناوری چشم‌اندازهای خاصی تعریف و با توجه به منویات رهبری باید جهت‌دهی ویژه‌ای در این حوزه انجام شود
وی عنوان کرد: توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های مورد نیاز کشور از محل گسترش جریان وقف علم و فناوری یکی از اهداف موقوفات علم و فناوری است.
همچنین در ادامه این نشست جواد سخدری، مدیر مرکز کارآفرینی و اشتغال جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اظهار کرد: بخش ساده اقتصاد ما تمام شده است و اقتصاد مبتنی بر نفت دیگر جوابگوی کشور نیست.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها و مراکز علمی امروزه با سه معضل روبه‌رو هستند، ادامه داد: بیکاری دانش‌آموختگان، عدم تخصیص بودجه از نفت برای دانشگاه‌ها و توقع و انتظارات بالای مردم از دانشگاهیان از جمله این معضلات است.
وی با بیان اینکه ۸۰ درصد بودجه جهاددانشگاهی خودگردان است، بیان کرد: وجه اشتراک اقتصاد مقاومتی، توسعه فناوری و بهره‌وری است؛ براساس مطالعات، کشور از لحاظ منابع به شدت تحت فشار است و تنها راه حل این معضل کمک به توسعه علم و فناوری است.
وی با تأکید بر اینکه در توسعه علم و فناوری باید الگوهای نقش(موفق) معرفی شود، تشریح کرد: یکی از مواردی که می‌تواند در ترویج وقف مؤثر باشد، معرفی الگوهای نقش است و صندوق وقف علم و فناوری یکی از بهترین الگوهای نقش است.
در ادامه این نشست ممیزیان، رئیس مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: مشهد یکی از عرصه‌های فعال در راه‌اندازی بنیادها و مراکز درمانی توسط خیران است.
وی ادامه داد: در حوزه وقف علم و پژوهش نسبت به حوزه درمانی با کاهش موقوفات مواجه هستیم، ابتدا باید همتی خاص را در خصوص وقف علم و فناوری به وجود آید و دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید در این حوزه پیشقدم باشند.

ممیزیان با اشاره به اینکه در خصوص وقف علم و فناوری، فرهنگ سازی خوبی شده است، بیان کرد: اگر بخواهیم رتبه خود را در حوزه وقف در جهان بالا ببریم باید فرهنگ‌‌سازی کنیم که بخش عمده این رسالت مهم بر عهده رسانه است.
رئیس مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: مشهد یکی از عرصه‌های فعال در راه‌اندازی بنیادها و مراکز درمانی توسط خیران است.
وی ادامه داد: در حوزه وقف علم و پژوهش نسبت به حوزه درمانی با کاهش موقوفات مواجه هستیم، برای این کار ابتدا باید همتی خاص را در خصوص وقف علم و فناوری به وجود آید ودانشگاه‌ها و مراکز علمی باید در این حوزه پیشقدم باشند.
همچنین در این نشست حجت الاسلام عبدالرضااصغری، معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی، با بیان اینکه وقف جز ابتکارات اسلام است اظهار کرد: در هر زمان موقوفات متناسب با همان زمان وجود داشته است.
اصغری با اشاره به اینکه باید بر روی ساختارها در حوزه وقف کار شود، ادامه داد: در حوزه وقف باید الگوهای موفق به جامعه معرفی شود، موقوفات موجود را برجسته کنیم و برای عمران و آبادانی آنها تلاش‌هایی را صورت دهیم.
معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه بودجه موقوفات باید تضمین شود عنوان کرد: باید وقف و نذورات را از هم تفکیک و برای هر کدام برنامه‌های مدونی را تنظیم کنیم.
وی گفت: باید مردم ثمره وقف خود را ببیند و برای آن‌ها مشخص باشد که برای وقف‌ آن‌ها چه کارهایی صورت گرفته است.
همچنین در ادامه این نشست حجت‌الاسلام محمد ذاکری، رئیس اداره اوقاف ناحیه یک اظهار کرد: ایده وقف را کشورهای غربی از اسلام گرفته‌اند و عدم جمع‌آوری آمار در کشور ما نشان دهنده نقش محدود مردم و خیران در حوزه وقف است، این درحالی است که آنچه که در حوزه ثبت موقوفات وجود دارد، عکس این موضوع را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه خیران نقش عمده‌ای در حوزه وقف دارند، ادامه داد: مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز علمی بسیاری توسط مردم و خیران ساخته شده‌اند که پژوهشکده رویان از جمله نمونه‌های موفق کمک مردم و خیران است.
ذاکری تشریح کرد: همچنین مردم در حوزه وقف سلامت نیز از گذشته تا امروز نقش به سزایی داشته اند، به عنوان نمونه در مشهد بیش از ۶۰ مرکز درمانی وجود دارد که حدود ۵۷ بیمارستان و درمانگاه توسط خیران تأسیس شده و این نشان دهنده حضور فعال مردم و خیران در حوزه سلامت است.
رئیس اداره اوقاف ناحیه یک مشهد با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از منابع اداره اوقاف و امور خیریه به وقف علم و فناوری اختصاص یافته است، بیان کرد: زمینه‌‌های خوبی برای جذب موقوفات وجود دارد و اگر بخواهیم مشارکت مردم و خیران در این طرح گسترش یابد، باید این حوزه را برای مردم ملموس‌تر و آسان تر تعریف کنیم.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها و مراکزعلمی باید در حوزه وقف علم و فناوری طرح‌ها را معرفی کنند، گفت: وقف‌های مردم باید جهت دهی شود و برای این جهت‌دهی جامعه خواهان معرفی ساده و عینی‌تر این نوع وقف هستند.

انتهای پیام/

نـظـرات