کـد خبـر : 12549
تـاریخ انتـشـار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۹:۰۶ ب.ظ
نسـخه چاپـی

دانشجوی کارآفرین دانشگاه علمی كاربردی سیستان و بلوچستان در گفتگوی اختصاصی با ایونا؛

مسیرهای جدید موفقیت با حرکت کردن به سمت کار و تلاش خودبه خود به وجود می آیند

وقتی حرکت می‌کنید، سر راهتان با آدم‌هایی برخورد می‌کنید که شما را وارد یک مسیرهای جدیدتری می‌کنند. در صورتی که این موضوع برای کسی که ایستاده به وجود نمی‌آید چون او نخواسته است.

مسیرهای جدید موفقیت با حرکت کردن به سمت کار و تلاش خودبه خود به وجود می آیند

به گزارش خبرگزاری ایونا، سعیده دانایی، دانشجوی کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات مرکز علمی کاربردی زاهدان، یکی از بانوان موفق کارآفرین استان در حوزه صنایع دستی و کارهای هنری است. او با خبرنگار ایونا در هجدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری به گفتگو نشست که متن آن به شرح زیر است:

 

*از کی و چطور شروع کردید؟

من با همراهی دوستم در زمینه هنر و خلاقیت شروع به فعالیت کردیم. هم اکنون حوزه فعالیتیم بدلیجات، خیاطی، کیف چرم، تل سر یا آویز های دیواری و …. است. از هر هنری به اندازه ای کوچک سر رشته دارم و سعی دارم که در زمینه های دیگری هم آموزش ببینم و فعالیت هایی داشته باشم.

 

* چرا در رشته تحصیلی تان مشغول به کار نشدید؟

هر کسی در وجود خودش توانایی ها و علایقی دارد. نمی خواهم اغراق کنم ولی به هنر و کارهای هنری خیلی علاقه دارم. از بچگی عاشق این بودم که با تکه پارچه ها برای عروسکهایم لباس بدوزم یا از وسایلی که دارم وقتی خراب شدند، استفاده دیگری داشته باشم. از بچگی علاقه خاصی داشتم که بتوانم کارهایی انجام بدهم که از بقیه متفاوت باشم. در واقع هر کسی دلش می خواهد که بتواند برای خودش کسب درآمد داشته باشد، اوایل دنبال کار در رابطه با رشته تحصیلیم بودم. خیلی جاها سر زدم اما از جایی جوابی نگرفتم. تا اون روز فکر نمی کردم بتوانم از هنرهایی که یاد گرفتم کسب درآمد داشته باشم. تا اینکه یه روز برای خواهرزاده ام یک کیف دوختم و هر کسی که کیف را می دید علاقه نشان می داد و بهم سفارش می داد تا اینکه جرقه کار خورد و تصمیم گرفتم که به صورت آزاد در زمینه هنر فعالیت داشته باشم.

 

* این محصولات را چطور به فروش می رسانید؟

در حال حاضر برای شروع تلگرام استفاده می کنم. من و خواهرم که هر دو در این زمینه فعالیت داریم یک کانال ایجاد کردیم و فعلاً برای فروش محصولات از این روش استفاده می کنیم.

 

* درآمد چطور است؟

ابتدای کار درآمد خوبی نداشتم و خیلی ناچیز بود. شاید اولش سختی باشد و درآمد ناچیز، اما خوب یک مثل هست، که میگوید «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی» ما هم صبر کردیم تا کسب و کارمان رونق بیشتری گرفت.

 

*سازمان یا ارگانی از شما حمایت کرد؟

هیچ سازمانی از هنر ما استقبال نکرد. بنابراین من و خواهرم از هزینه خودمان اجناس اولیه را تهیه کردیم و بعد با فروش محصولات اولیه دوباره اقدام به خرید محصول کردیم. البته باید عنوان کنم که با حضور جناب آقای دکتر سالارزهی ریاست دانشگاه جامع علمی-كاربردی استان و دغدغه ایشان در خصوص کارآفرینی و حمایت از دانشجویان و برگزاری نمایشگاههای متعددی در طول سال، که عمدتاً برای دستاوردهای دانشجویی برگزار می کردند، توانستم محصولات خود را به سایر دوستان و دانشجویان دیگر معرفی کنم و دو بار هم در نمایشگاهی که از طرف شهرداری برای بانوان برگزار شد شرکت داشتم.

 

*شما با این طبع هنرمندانه چرا رشته فناوری اطلاعات را انتخاب کردید؟

با توجه به اینکه در هنرستان رشته های هنری زیادی وجود داشت، با این حال رشته کامپیوتر را انتخاب کردم، چون در واقع خود آموزش کامپیوتر هم از دید من یک هنر محسوب می شود، اینکه بتوانی اجزای مختلفش را بشناسی و کار کردن با آن را بلد باشی.

 

*توصیه ای برای جوانان هم سن و سال خودتان دارید؟

در هر رشته ای که درس می خوانید مطمعناً موفق می شوید. اما موفقیت بیشتر نصیب کسی می شود که بتواند در زمینه های دیگر هم آشنایی داشته باشد. چون همه هنرها، همه کارها مثل یک چرخه است و در واقع به هم مربوط هستند.

مردم موفقیت‌ها را به شانس نسبت می‌دهند، اما این مسیری که آدم انتخاب می‌کند، ریسک و خطری که به آن وارد می شود و اعتماد و اعتقاد به خداوند است که اهمیت ویژه‌ای دارد. در بحث موفقیت خواستن مهم‌ترین چیز است. خیلی‌ها می‌خواهند عادی زندگی کنند و می‌گویند من اگر ماهی شش‌صد‌هزار یا یک میلیون تومان بگیرم راضی‌ام. این آدم‌ها همانقدر می‌خواهند و همانقدر هم گیرشان می‌آید ولی بعضی از آدم‌ها می‌خواهند کارآفرین باشند، می‌خواهند هزار تا کارگر داشته باشند. وقتی که آدم می‌خواهد، باید حرکت کنند و شما وقتی حرکت می‌کنید، سر راهتان با آدم‌هایی برخورد می‌کنید که شما را وارد یک مسیرهای جدیدتری می‌کنند. در صورتی که این موضوع برای کسی که ایستاده به وجود نمی‌آید چون او نخواسته است.

 

گفتگو از هادی ملاحسینی

انتهای پیام/#

نـظـرات