کـد خبـر : 12462
تـاریخ انتـشـار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۹:۴۳ ق.ظ
نسـخه چاپـی

واعظ‌ مهدوی مطرح کرد

دلایل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی/ خرج‌مان از دخل‌مان بیشتر است

مشاور سازمان برنامه و بودجه با تشریح دلایل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گفت:‌ قدرت خرید بازار بیشتر مربوط به واردات است.

دلایل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی/ خرج‌مان از دخل‌مان بیشتر است

به گزارش خبرگزاری ایونا، محمدرضا واعظ‌ مهدوی مشاور سازمان برنامه و بودجه در سومین دوره تجلیل از برترین‌های پژوهش و فناوری که از سوی جهاد دانشگاهی برگزار شد، با بیان اینکه نظام علم و فناوری کشور در زمره دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است، گفت: هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیدیم ولی گسترش کمی و کیفی علمی و دانشگاهی یک دستاورد افتخارآفرین است.

وی افزود: البته معمولا نگاه فرهنگی ما ایرانی‌ها توجه به نکات فنی است و همه از بی‌کیفیتی مقالات و بیکاری فارغ‌التحصیلان سخن می‌گویند ولی رشد ما هم چشمگیر بوده و دستاوردهای مشابه دستاوردهای ما در حد استانداردهای جهانی ۱۰ برابر هزینه ما را مصرف کرده‌اند ولی خدمات دولت ما گران نیست و خدمات علمی و دانشگاهی بسیار ارزان ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما باید یک بازمهندسی داشته باشیم و به سمت کاربردی شدن و معطوف شدن پژوهش به سمت حل مسائل کشور برویم.

واعظ‌ مهدوی ادامه داد: جهاد دانشگاهی در زمینه کاربردی بودن مقالات همیشه پیشتاز بوده و حلقه واسط بین دانشگاه و بازار بوده است و امروز انتظار می‌رود جهاد دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این امر برنامه‌ریزی بیشتری داشته باشند.

مشاور سازمان برنامه و بودجه گفت: در شرایطی که طبق فرمایش مقام معظم رهبری ۷۰ درصد صنایع ما دچار رکود است، فارغ‌التحصیلان ما کجا کار می‌کنند؟ وقتی قدرت خرید ما بیشتر به واردات اختصاص دارد طبیعتا بازار کار برای فارغ‌التحصیلان نیست. بنابراین بیشتر مشکل ما مربوط به بازار است.

وی ادامه داد: در بودجه کل کشور در سال ۹۷ منابع عمومی دولت ۳۶۸ هزار میلیارد تومان است که ۱۹۳ هزار میلیارد تومان درآمد داریم و ۲۷۶ هزار میلیارد تومان خرج می‌کنیم. یعنی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان تفاوت در دخل و خرج ماست. با این وضعیت بودجه باید آینده  نظام آموزش و پژوهش را هم برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: بودجه آموزش عالی ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و بودجه پژوهش ۴۷ هزار و ۵۳۸ میلیارد تومان است و برای حل مشکلات بودجه باید برنامه‌ریزی طولانی‌مدت داشته باشیم.

انتهای پیام/

نـظـرات