کـد خبـر : 12315
تـاریخ انتـشـار : ۲۸ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۱:۲۹ ق.ظ
نسـخه چاپـی

گفتگوی خبرنگار ایونا با مرتضی رخشانی از کارآفرینان جوان سیستان و بلوچستان

فارغ التحصیل دانشگاه علمی کاربردی یک غذای کم حجم، مقوی و درمانگر تولید کرد

مرتضی رخشانی كارشناس گیاهان دارویی، فارغ التحصیل دانشگاه جامع علمی-كاربردی از تولید غذایی خبر داد كه با خوردن مقدار كم آن سیر خواهید شد.

فارغ التحصیل دانشگاه علمی کاربردی یک غذای کم حجم، مقوی و درمانگر تولید کرد

متن گفته های مرتضی رخشانی این کارآفرین جوان و کارشناس گیاهان دارویی فارغ التحصیل دانشگاه جامع علمی کاربردی سیستان بلوچستان به خبرنگار خبرگزاری ایونا، به شرح زیر است:

 

«بدلیل شغل پدر و برادرم در زمینه عطاری از سال ۱۳۶۸به صورت پاره وقت به پدر كمك می كردم. حدود سال۱۳۷۳علاقمند شدم كه دراین زمینه فعالیت خود را بطور دقیق تری انجام دهم. در دبیرستان در رشته تحصیلی علوم تجربی ادامه داده و پس از پایان دوره پیش دانشگاهی و پایان دوره كوتاه مدت خدمت چند سالی كنار پدركاركرده و مجدداً درسال۱۳۸۲در رشته گیاهان داروی دانشگاه آزاد واحد زاهدان قبول و ضمن ادامه تحصیل بكار خود نیز مشغول شدم. پس از اتمام دانشگاه چندسال كار كردم و در سال ۱۳۹۳در رشته گیاهان دارویی دانشگاه جامع علمی-كاربردی مشغول به تحصیل و در بهمن ماه ۱۳۹۵موفق به اتمام دوره كارشناسی شدم.

 

اكنون در حوزه گیاهان دارویی كار می كنم و قصد دارم چند گیاه كه بعنوان غذا و دارو عمل می كند، وارد سبد غذای مردم كنم. این محصول باعت جلوگیری از بسیاری از بیماریها می شود، سوءتغذیه و گرسنگی را از بین می برد، درمان كننده بیماریست، هزینه آن بسیار ناچیز است، كم خونی و فقر آهن را كاملاً از بین می برد و چاقها را لاغر ولاغرها راچاق می كند.

 

چندسالی در این حوزه كار كردم و باید این محصول وارد چرخه تولید انبوه بشود. همچنین چند محصول غذایی دیگری داریم كه باید به صورت برند مطرح شود. یك داروی گیاهی دیگر جهت رفع دردهای مفصلی و دیسك كمر در حال تولید دارم كه با توجه به شرایط محیطی استان ازقبیل آب، خاك، نور شدید خورشید و دارو گیاهی قابل درمانست.

 

در حال حاضر هم بروی تولید غذاهایی كار می كنم كه افراد با مقدار كم آن سیر شوند و پرخوری نكنند و سالم بمانند. همانطوركه ماشینی ساختیم كه با تمام امكانات ۱۰۰ كیلومتر، فقط ۳ لیتر بنزین مصرف می كند، غذایی تولید كنیم كه هم ارزان و هم سالم و با چند قاشق انسان سیر، سرحال، شاداب، تنومند و قوی باشد، پس خواستن توانستن است چون نصف راه را رفته ام.

 

هدفم اینست كه از گیاهان بسیار ارزان و پیش پا افتاده و بیشتر خودرو، در كنترل و جلوگیری ازبیماریها استفاده كنم و همچنین بدلیل شرایط محیطی سخت از گیاهانی در كشاورزی استفاده شود كه آب كم خواسته و مقاوم به منطقه باشد و فرآوری آن ازصفرتا صدآن در استان صورت بگیرد. همچنین ایجاد یك شركت خرید تضمینی گیاهان دارویی كه مستقیماً با كشاورزان كوچك و بزرگ در ارتباط باشد تا واسطه وجود نداشته باشد در برنامه خود دارم.

 

تا زمانی كه بین جهادكشاورزی، وزارت بهداشت و درمان و بازار رابطه مستقیم نباشد روز بروز بر بیماریهای جدید افزوده شده و كشاورز با خیال راحت نمی تواند محصول جدید به بازار عرضه كند. اگر موسسه آموزشی در زمینه نحوه مصرف غذا و گیاه داشته باشیم، دیگر بیماری به این شدت نخواهیم داشت.

 

درآمد كاری دراین حوضه اگر به صورت تخصصی باشد و یا شخص از یك متخصص همكاری بخواهد، بسیارخوب و رضایت بخش و قابل قبول می باشد. همچنین از نظر درآمدزایی، نصف گیاهان دارویی از كشاورزی شروع می شود كه شامل كاشت، داشت، برداشت، سورتینگ، بسته بندی، روغن كشی، ادویه، اسانس و عطرسازی،كرم و پمادسازی، عرق گیری و……می باشد.»

گفتگو از هادی ملاحسینی
انتهای پیام/

نـظـرات