کـد خبـر : 12286
تـاریخ انتـشـار : ۲۸ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۰:۳۴ ق.ظ
نسـخه چاپـی

برای نخستین بار در کشور با روش نانو مگنت:

کیت استخراج دی.ان.ای و آر.ان.ای در کاشان تولید شد

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان از تولید کیت استخراج دی.ان.ای (DNA) و آر.ان.ای (RNA) به روش نانو مگنت توسط متخصصان این دانشگاه برای نخستین بار در کشور خبر داد.

کیت استخراج دی.ان.ای و آر.ان.ای در کاشان تولید شد

به گزارش خبرگزاری ایونا، دکتر ‘ابوالفضل اعظمی’ روز دوشنبه به مناسبت هفته پژوهش در نشستی با خبرنگاران کاشان گفت: تولید کیت های استخراج دی.ان.ای و آر.ان.ای که هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی کاشان برای شناسایی آیتم های سرطان های سینه و پروستات استفاده می شود، سفارش هایی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور دریافت کرده و به زودی این محصول به تولید انبوه خواهد رسید.

وی افزود: تولید کیت استخراج دی.ان.ای و آر.ان.ای به روش نانو مگنت در مقایسه با نمونه آمریکایی که برای ۱۰۰ بار آزمایش استفاده می شود، با ۵۰ درصد صرفه جویی ارزی به عنوان تولید داخل و بی نیازی به خارج از کشور در حوزه سلامت، مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی کاشان بیان کرد: تولید مدل های کمک آموزشی در نمونه های اولیه اطلس مغز انسان از طرح های اجرایی دیگری است که سال گذشته توسط دانشجویان این دانشگاه انجام شد و در جشنواره آموزشی تهران رتبه دوم را کسب کرد.
وی با اشاره به تصویب ۱۷ طرح پژوهشی فناورانه از سال ۱۳۸۹ تاکنون در شورای فناوری دانشگاه علوم پزشکی کاشان اضافه کرد: همچنین تهیه سری کامل لام های بافت شناسی از دیگر طرح های فناورانه این دانشگاه است و این تولیدات که در درس بافت شناسی برای آموزش دانشجویان کاربرد دارد، تاکنون در داخل کشور تولید نشده بود.
اعظمی گفت: بررسی تاثیر مکمل غذایی عسل فراوری شده بر مشخصه های اسپرم در بیماران مبتلا به واریکوسل، بررسی اثر کپسول حاوی عصاره چای سبز، فلفل قرمز و زنجبیل بر وزن افراد چاق، جمع آوری و آماده سازی ویال فریز شده اسپرم جهت لقاح مصنوعی، طراحی و تولید پد ماساژور موضعی زخم پای بیماران دیابتی، پژوهش و مشاوره طب روان تنی بر اساس رویکرد موج سوم رفتار درمانی در کاشان از دیگر طرح های تصویبی در شورای فناوری دانشگاه علوم پزشکی کاشان است.
به گفته او تولید مدل آزمایشگاهی واریکوسل و وازکتومی، تولید کیت تشخیص مولکولی اچ.ایی.آر۲ (HER2)، طراحی و تولید پروب دمایی رکتال، طراحی و تولید زانوبند الکتریکی ارتعاشی جهت افراد ناتوان جسمی و حرکتی، تعیین قرابت ژنتیکی در اسب، تولید کیت تشخیصی آلبومینوری، تولید مدل های حیوانی سکته مغزی، پارکینسون، آلزایمر و دیابت از دیگر طرح‌های این شوراست.
دانشگاه علوم پزشکی کاشان با ۲۱۷ نفر هیئت علمی، ۱۰ مرکز پژوهشی فعال تروما، علوم تشریحی و اندام شناسی دارای موافقت قطعی، مرکزهای پژوهشی بیوشیمی و تغذیه، پرستاری تروما، تولید سلول های جنسی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، مدیریت اطلاعات سلامت، بیماری های اتوایمیون و بیماری های عفونی با موافقت اصولی دارد.
بیش از ۴۰۰ هزار نفر در شهرستان های آران و بیدگل و کاشان تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان هستند.
۲۵ تا ۳۰ آذر ماه هفته پژوهش نامگذاری شده است.

انتهای پیام/

نـظـرات