کـد خبـر : 12180
تـاریخ انتـشـار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
سـاعـت انتـشـار : ۱۴:۳۳ ب.ظ
نسـخه چاپـی

آموزش مهارت‌های زندگی برای دور شدن افراد از خشونت

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به این‌که متأسفانه کودکان مهارت لازم را برای برخورد با ناکامی‌ها و سرخوردگی‌ها ندارند، گفت: همین امر موجب ایجاد خشونت در افراد می‌شود، از این‌رو تن دادن به قانون که در خصوص همه امور پیش‌بینی لازم را داشته، می‌تواند فضای جامعه را از خشونت دور کند.

آموزش مهارت‌های زندگی برای دور شدن افراد از خشونت

به گزارش خبرگزاری ایونا، «مریم بیدخام» مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری قزوین اظهار کرد: نام‌گذاری روزی به نام «جهان عاری از خشونت» بیانگر این است که باید تمرین کرد تا جامعه از خشونت به دور باشد.

وی خاطرنشان کرد: در فرهنگ و آموزه‌های دینی و فرهنگ ایرانی به تربیت توجه ویژه‌ای شده است از این‌رو اگر طبق روایاتی از ائمه معصومین و آموزه‌های دینی رفتار کنیم، نتیجه مطلوب‌تری را در جامعه خواهیم دید.

بیدخام با بیان این‌که اساس شکل‌گیری شخصیت در دوره کودکی است و روانشناسان معتقدند تا ۶ سالگی شخصیت فرد شکل می‌گیرد، ادامه داد: در وهله اول خانواده و به‌ویژه والدین در تربیت کودکان نقش دارند و پس از منفک شدن کودک از کانون خانواده و ورود به فضای جامعه، نقش عمده‌ای بر دوش آموزش‌وپرورش، مدارس، رسانه‌ها و جامعه ایجاد می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندان برای ایجاد ارتباط سالم و مؤثر با دیگر انسان‌ها بسیار حائز اهمیت است، از این‌رو با سرمایه‌گذاری در بنیان خانواده می‌توان شاهد انتقال تربیت صحیح به فرزندان بود و نتیجه بهتری را دریافت کرد.

وی با اشاره به این‌که متأسفانه مهارت لازم را کودکان برای برخورد با ناکامی‌ها و سرخوردگی‌ها ندارند، گفت: همین امر موجب ایجاد خشونت در افراد می‌شود، از این‌رو تن دادن به قانون که در خصوص همه امور پیش‌بینی لازم را داشته، می‌تواند فضای جامعه را از خشونت دور کند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین ادامه داد: باید در کنار توجه به تربیت، اخلاق و ادب تلاش شود پایبندی به مقررات و قانون به افراد جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوانان نیز یادآوری شود.

وی با بیان این‌که معتقدیم که پیشگیری از درمان مؤثرتر و کم‌هزینه‌تر است، خاطرنشان کرد: طرح ملی تاب‌آوری اجتماعی با مشارکت دفتر امور اجتماعی و امور بانوان استانداری قزوین با اولویت مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حال انجام است.

بیدخام افزود: از آنجا که در این مناطق اکثر افراد از نظر فرهنگی و مالی ضعیف هستند و یکدست بودن فرهنگی در آن لحاظ نشده است، آسیب‌های اجتماعی از جمله خشونت در این مناطق حادتر است.

این مسئول تصریح کرد: این مناطق شناسایی‌شده و با ایجاد یک رابطه چهره به چهره و ایجاد مراکزی چون مسجد، حسینیه، مراکز فرهنگی، مهارت‌های زندگی و طریقه حل مسائل را به آن‌ها آموزش دادیم که نتیجه خوبی هم از آن گرفته شد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به نقش و جایگاه سمن‌ها در مقابله با آسیب‌های اجتماعی و خشونت خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت سمن‌ها تأثیر خوبی دارد و بسیار کم‌هزینه‌تر است، چون سمن‌ها به‌عنوان تشکل‌های مردمی دغدغه‌مند بوده و کمک خوبی می‌توانند داشته باشند.

وی ادامه داد: نباید به این فکر کرد که در برنامه‌ها به‌طور مستقیم از کلمه خشونت استفاده شود بلکه برگزاری نمایشگاه‌ها، برنامه‌های متنوع فرهنگی و اجتماعی، جشن‌های ملی و مذهبی، اعیاد، برنامه‌های ملی، مسابقات فرهنگی و ورزشی و امثال آن می‌تواند انرژی و وقت جوان، نوجوان و افراد جامعه را به‌گونه‌ای جهت‌دهی دهد که ضمن بهره‌برداری ازاین‌گونه برنامه‌ها، آن‌ها را از خشونت و عصبانی بودن فاصله دهد.

بیدخام اظهار امیدواری کرد جامعه ما مصداق جامعه اسلامی باشد و مردمانی بانشاط و شاد و سلامت داشته باشیم تا به‌واسطه ترویج فرهنگ دینی میزان زیادی از خشونت در جامعه کاهش یابد.

انتهای پیام/
منبع: ایسنا

نـظـرات